|

Changes and events to the public transport system

20 trolejbusů pro Brno

Cestující v Brně se můžou svézt dvaceti novými trolejbusy Škoda 21Tr. Dopravní podnik města Brna tak přikročil k velké obnově vozového parku trolejbusů. V příštím roce přikoupí dalších 20 stejného typu.

Trolejbusy Škoda 27Tr jsou čtyřdveřové kloubové vozy o délce 18 metrů, z nichž každý pojme více než 120 osob. Cestující se můžou těšit na komfortní svezení v klimatizovaném a plně nízkopodlažním interiéru vybaveném pohodlnými, částečně čalouněnými sedadly, USB nabíječkami a informačním systémem s LCD monitory.

Nejčastěji budou nasazovány na páteřních linkách 25, 26 a 37.

Nové vozy v provozu nahradí trolejbusy typu 15Tr, 22Tr, 25Tr, ale i 14Tr a 21Tr. Některé z nich v Brně jezdí od 80. a 90. let a jsou na hranici své životnosti.

Brno je největším provozovatelem trolejbusové dopravy v Česku. První trolejbusy zde do ulic vyjely v roce 1949. Dnes ulicemi města jezdí na 12 linkách téměř 140 trolejbusů.

New buses have arrived to Brno

First eight of the total twenty new Solaris Urbino 18 IV articulated buses have begun to operate on regular lines in Brno. DPMB is upgrading its rolling stock this year with purchase of these new vehicles, which are equipped with onboard air-conditioning of their spacious interior.

Among many advantages, there are USB charging ports, RISII communication system or wide LCD monitors, just to name a few. The seats are made of plastic, but have fabric coated cushions to prevent slipping and to provide comfort in cold conditions.

The remaining twelve buses will arrive to Brno during the month of July and have costed DPMB cz? 147 million (not including VAT) in total.

During the summer, another batch of twenty new SOR NS 12 rigid buses will arrive.

 

Bus and coach hire

DPMB has prepared a new website, which contains all the necessary information about our bus and coach hiring service.