|

Změny a události na linkách MHD

Charitativní jízda pomůže nemocným dětem

Po nové trati novou tramvají, a ještě pro dobrou věc.

Společně se Škoda Group pořádáme charitativní jízdu.

Na šest desítek zájemců bude mít 8. prosince odpoledne mimořádnou příležitost projet se v předstihu novou tramvají po nové trati do kampusu.

Zájemci se musí do 6. prosince 15:00 přihlásit na adresu charita@dpmb.cz – uvést své jméno, počet cestujících. Následně se dozví místo a čas nástupu.

Jízda bude zpoplatněna minimální částku 100 Kč za dítě a 200 Kč za dospělého.

Kdo dřív "přijde" ten jede.

První Škoda ForCity Smart 45T je tu!

Brno má první novou obousměrnou tramvaj. Klimatizovaný vůz Škoda ForCity Smart 45T vyrobila Škoda Group. Na jaře 2023 bude na lince 8 jezdit celkem pět těchto moderních tramvají. Nové vozy částečně nahradí původní obousměrné tramvaje typu KT8D5.

Po nové trati s novými vozy. Až v polovině prosince bude zahájen provoz na tramvajové trati k univerzitnímu kampusu, vyjede na ni s cestujícími vůz Škoda ForCity Smart 45T s evidenčním číslem 1760, který je vyrobený primárně pro Brno. Nový vůz vyrobil český výrobce prostředků hromadné dopravy Škoda Group. V Plzni na něm jeho zaměstnanci pracovali v uplynulých 21 měsících. Nová tramvaj má prostorný klimatizovaný interiér vybavený nerezovými madly, širokoúhlými informačními LCD monitory a USB nabíječkami. Ve výbavě nechybí ani Řídicí a informační systém RIS2 nebo třeba validátory systému EOC2. Kabina řidiče je nově koncipována. Vedle přehledného pultu, kdy je kladen důraz na jednoduchost a dobrý výhled, je ovládání částečně implementováno přímo do sedadla řidiče.

Cena jednoho vozu je 60 milionů korun. Dopravní podnik města Brna má podepsanou rámcovou smlouvu, která mu umožňuje nakoupit v letech 2022–2026 až 40 tramvají právě typu Škoda ForCity Smart 45T, a to v celkové hodnotě 2,4 miliardy korun. S ohledem na současnou finanční situaci DPMB s nákupem nových vozů pro rok 2023 nepočítá. Případné další tramvaje budou pořízeny podle finančních možností DPMB.

Podle požadavků Drážního úřadu bude tramvaj v dalších týdnech najíždět potřebné kilometry bez cestujících a budou na ní prováděny některé typové zkoušky. Následně bude ve zkušebním provozu s cestujícími. Předpokládáme, že ji do pravidelného provozu na nové trati zařadíme během prosince.

Tramvaj Škoda ForCity Smart 45T
Délka: 31 m
Šířka: 2,50 m
Kapacita: 233 cestujících při 5 os/m2, z toho 64 sedících
Podíl nízké podlahy: 100 %
Max. rychlost: 70 km/hod.

KLIKbus – jízda na zavolání

Od 17. září testujeme novou službu KLIKbus. Zájemce vyzvedne na konkrétní virtuální zastávce a převeze je na zastávku MHD. Pro testovací provoz jsme vybrali Masarykovu čtvrť. Lidé si jízdy objednají přes speciální aplikaci CITYA.io. Služba je zdarma.

Jak služba funguje?

Zájemci si stáhnou bezplatnou aplikaci CITYA.io, přes kterou zažádají o jízdu. Aplikace jim sdělí čas příjezdu vozidla a místo virtuální zastávky, která je vždy nejdále 70 metrů od výchozího bodu cesty. Řidič cestujícího převeze na vybranou zastávku MHD v testovací lokalitě Masarykova čtvrť.

Co jsou virtuální zastávky?

Virtuální zastávky jsou snadno rozpoznatelná veřejná místa, která umožňují co nejefektivnější plánování sdílených tras.

Kdy je služba k dispozici?

KLIKbus je v provozu denně od 6 do 22 hodin. Testování potrvá do 16. listopadu 2022.

S jakým předstihem je nutné jízdu objednat?

Jízdu je potřeba objednat minimálně 15 minut dopředu.

Komu je služba určena?

Službu může využít kdokoli. Stačí jen stáhnout aplikaci, objednat a jet.

Kde aplikaci stáhnu?

Jako kterékoli jiné aplikace v obchodě Google Play nebo App Store.

Jak poznám KLIKbus?

Jedná se o osmimístný vůz v bílé nebo stříbrné barvě, který je výrazně označený, takže jej nepřehlédnete.

 

Jezdit MHD se vyplatí!

DPMB spouští novou kampaň a láká cestující do vozů. Komunikuje výhodnou cenu za služby

DPMB spouští novou informační kampaň s názvem #JezdiMHD. Poukazuje na fakt, že cestovat vozy městské hromadné dopravy se vyplatí, a to především nyní, v době neustálého růstu cen. Cestování MHD je totiž ve srovnání s autem téměř trojnásobně levnější. V kampani jsou porovnávány náklady na osobní a hromadnou dopravu. DPMB vychází z čísel, podle kterých držitel předplatní jízdenky v průměru cestuje 13 km denně. Měsíčně tak vozy MHD projezdí 390 km. Při ceně 4750 Kč za roční jízdenku vychází 1 km na 1 Kč. U cestování osobním vozem se vycházelo pouze z průměrné spotřeby a ceny paliva. Do přepočtu nebyla zahrnuta amortizace auta, či pravidelné a nutné poplatky za jeho provoz. I tak je cestování MHD výrazně levnější.

 

Ocenění za e-shop

Jsme na bedně!

V celostátním kole soutěže Zlatý erb 2022 v kategorii nejinovativnější elektronická služba jsme získali druhé místo, a to za e-shop Brno iD. Ten funguje od konce roku 2016. Zájemci si přes něj mohou koupit jízdenku na MHD nebo třeba lístky do Hvězdárny a planetária Brno či do zoologické zahrady.

Nové trolejbusy SOR

Brňané se mohou těšit na další nové trolejbusy. Tentokrát to budou krátké klimatizované a plně nízkopodlažní trolejbusy SOR TNS 12.

Dopravní podnik města Brna bude od výrobce odbírat komponenty a vozy budou naši pracovníci kompletovat ve vozovně Komín. Na dodávce až 40 trolejbusů tak ušetříme až 100 miliónů korun. S montáží vozidel máme v Brně bohaté zkušenosti, ve svých dílnách už takto skládáme tramvaje Drak a v minulosti tramvaje Vario nebo trolejbus Mario.

Trolejbusy SOR TNS 12 jsou standardní nízkopodlažní vozy o délce 12 metrů s celovozovou klimatizací. Jejich předností je moderní design, účelovost a nízká pořizovací cena. Do ulic by první dva nováčci mohli vyjet na přelomu roku 2022 a 2023. V provozu nahradí trolejbusy 21Tr a 14Tr a objeví se na všech trolejbusových linkách kromě 25, 26 a 37, na které dopravce nasazuje kapacitnější kloubové vozy.

Brnem bezpečně s Dopravním podnikem města Brna

DPMB odstartoval bezpečnostní kampaň „Brnem bezpečně s Dopravním podnikem města Brna“

Do ulic Brna vyjela „zombie“ tramvaj. Vůz Anitra 1810 zdobí postavičky, které se kvůli své nepozornosti sťukly s šalinou, autobusy nebo trolejbusy a rýmovaná hesla, která na příčiny nehod upozorňují. Tramvaj je součástí celoroční kampaně „Brnem bezpečně s Dopravním podnikem města Brna“. Ta se zaměřuje na bezpečnost účastníků provozu ve městě.

Akce kampaně:

 • Křest „zombie“ tramvaje
 • Instalace alkohol testerů do 15 autobusů DPMB
 • Testování kolizních kamer ve 4 autobusech DPMB
 • Rozšíření ponehodové péče o řidiče DPMB
 • Označení míst, kde hrozí riziko střetu chodců s vozy MHD
 • Výukové programy pro mateřské a základní školy
 • Informační videa o bezpečném nástupu a výstupu specifických skupin do vozů MHD
 • Osvěta k tématu reflexních prvků a viditelnosti na silnicích
 • Prezentace záchranné akce na dni otevřených dveří ve vozovně Komín
 •  

  Nové trolejbusy 32Tr

  V Brně pokračujeme v masivní obnově trolejbusového vozového parku. Vedení Dopravního podniku města Brna podepsalo smlouvu na nákup 10 trolejbusů typu Škoda 32Tr s opcí na dalších 30 vozidel stejného typu. Výrobce Škoda Transportation nové vozy dodá v průběhu příštího roku. Za deset vozů DPMB zaplatí 118 miliónů korun.

  Trolejbusy Škoda 32Tr jsou moderní nízkopodlažní a klimatizované vozy s přídavným bateriovým pohonem, který umožní dojezd minimálně 10 kilometrů bez trolejového vedení. Toho dopravce využívá zejména při výlukách a dopravních omezeních, kdy trolejbusy nemusí nahrazovat autobusy – vybraný úsek projedou na bateriový pohon.

  Nové parciální trolejbusy nasadí dopravní podnik na linky 30, 32, 34, 35, 36, 38 a 39. V provozu nahradí starší vozy typu 21Tr a 14Tr.

  Po dodávce nových trolejbusů a vyřazení zbývajících trolejbusů typu 14Tr už budou všechny trolejbusy v Brně nízkopodlažní. Poslední vysokopodlažní jsou totiž kromě „čtrnáctek“ už jen dva vozy typu 15Tr, které dopravní podnik z provozu stáhne do konce letošního roku.

  Váš DPMB

  20 trolejbusů pro Brno

  Cestující v Brně se můžou svézt dvaceti novými trolejbusy Škoda 21Tr. Dopravní podnik města Brna tak přikročil k velké obnově vozového parku trolejbusů. V příštím roce přikoupí dalších 20 stejného typu.

  Trolejbusy Škoda 27Tr jsou čtyřdveřové kloubové vozy o délce 18 metrů, z nichž každý pojme více než 120 osob. Cestující se můžou těšit na komfortní svezení v klimatizovaném a plně nízkopodlažním interiéru vybaveném pohodlnými, částečně čalouněnými sedadly, USB nabíječkami a informačním systémem s LCD monitory.

  Nejčastěji budou nasazovány na páteřních linkách 25, 26 a 37.

  Nové vozy v provozu nahradí trolejbusy typu 15Tr, 22Tr, 25Tr, ale i 14Tr a 21Tr. Některé z nich v Brně jezdí od 80. a 90. let a jsou na hranici své životnosti.

  Brno je největším provozovatelem trolejbusové dopravy v Česku. První trolejbusy zde do ulic vyjely v roce 1949. Dnes ulicemi města jezdí na 12 linkách téměř 140 trolejbusů.

  DPMB opraví tramvaj K2 pro Prahu

  Dopravní podnik města Brna opraví pro Prahu tramvaj typu K2. Dopravce hlavního města ji odkoupil z Bratislavy a chce ji po renovaci zařadit mezi své historické kousky. Oprava v brněnských ústředních dílnách potrvá devět měsíců. V Praze by se tramvají první cestující mohli svézt na konci příštího roku.

  Příběh tramvaje s původním výrobním číslem 166578 začíná v roce 1977 v závodě ČKD Tatra Praha, odkud úplně nová putovala do Bratislavy jako zácvikové vozidlo pro nové řidiče. Zajímavostí je, že do provozu s cestujícími nebyla nikdy zařazena.

  Autoškolní tramvaj sloužila až do roku 2009 a letos ji bratislavský dopravní podnik odprodal za 1 000 euro. Aby mohla nadále sloužit, je nutná její kompletní oprava. Výběrové řízení na rekonstrukci vyhrál Dopravní podnik města Brna, který má s opravami vozů tohoto typu bohaté zkušenosti.

  Během devíti měsíců strávených v brněnských ústředních dílnách místní zaměstnanci tramvaj rozeberou na jednotlivé komponenty, provedou důkladnou kontrolu, vyvaření nebo výměnu zkorodovaných součástí. Vůz se dočká nové kabeláže, elektrické výzbroje, pokládky podlah nebo montáže obložení interiéru, stropu, zasklení či přelakování.

  V Brně se na rekonstrukci bude podílet prakticky většina profesí ústředních dílen, které zaměstnávají 140 lidí. Od karosářů, přes elektrikáře až po lakýrníky nebo stolaře.

  Pro tramvaj typu K2 bude uvedení do provozu s cestujícími v Praze premiérou. Dvoučlánkové tramvaje K1 a K2 v hlavním městě jezdily jen v rámci zkoušek výrobce v letech 1965–1966 v režimu bez cestujících. Fandové se v Praze svezení dočkají na konci roku 2022, kdy Praha zařadí tramvaj mezi své retro vozy.

  Přecházíme na elektronické šalinkarty

  Papírové předplatní jízdenky se v Brně od Nového roku stanou minulostí. Cestující si od ledna budou moci koupit pouze elektronickou formu. S vyřízením zájemcům pomohou pracovníci DPMB na přepážkách. Šalinkartu v Brně využívá aktuálně 184 tisíc cestujících, 124 tisíc z nich elektronickou formu.

  Studenti nad 18 let využívají výhradně elektronické jízdné zakoupené přes eshop brnoid.cz od začátku letošního roku.

  Od 1. listopadu na elektronické šalinkarty přejdou senioři do 70 let.

  Od 1. ledna 2022 pak největší skupina uživatelů základních jízdenek a skupina dětí a žáků do 18 let.

  Jak na to?

  Elektronickou jízdenku si můžete během pár minut obstarat na eshopu www.brnoid.cz. Pokud si na tento postup netroufáte, elektronickou šalinkartu vám ochotně zřídí pracovníci DPMB přímo na pobočkách. Platba je možná i hotově.

  Jako nosič pro elektronickou šalinkartu můžete používat vlastní bankovní platební kartu nebo anonymní kartu, kterou je možné za 129 Kč koupit i na předprodejích DPMB. Pro děti do 15 let bude v prodeji za 30 Kč v prodeji speciální čip. Jako nosič jízdenky může sloužit mobilní telefon s příslušnou aplikací.

  Nejčastější dotazy

  Jak revizor při kontrole pozná, že mám platnou šalinkartu?

  Pracovníci přepravní kontroly jsou vybaveni speciálními čtečkami. Po přiložení karty k zařízení se revizorovi zobrazí předplatní jízdenka, kterou má cestující zakoupenou.

  Je tento postup bezpečný? Nedostanou se informace z bankovního účtu ke třetí straně?

  DPMB nemá přístup k žádným údajům na platební kartě, ani k samotnému účtu. Jediná informace, kterou zjišťuje, je ta o zakoupené jízdence.

  Když chci mít šalinkartu vázanou na telefon, musím na přepážku?

  Nikoli. Ke zjištění čísla virtuální karty v mobilu nově slouží aplikace, která je ke stažení na  zde. Případně je možné spárování s účtem provést na všech přepážkách DPMB.

  Co senioři, kteří nejsou na internetu zběhlí?

  Nejen senioři, ale každý, kdo si netroufá elektronickou šalinkatu zřídit sám, se může obrátit na kteroukoli z poboček DPMB. Naši pracovníci vše udělají za vás. Zřídí účet, vyfotí, ověří totožnost a domů odcházíte s platnou jízdenkou. V podstatě se tak pro vás nic nemění.

  Nové autobusy dorazily do Brna

  Ulicemi Brna se začne prohánět prvních osm z celkově dvaceti nových kloubových autobusů SOLARIS Urbino 18, které Dopravní podnik města Brna v letošním roce pořizuje v rámci obnovy vozového parku. Autobusy SOLARIS Urbino 18 jsou klimatizované a vynikají velkým vnitřním prostorem.

  Mezi jejich další přednosti patří USB nabíječky, systém RIS2 a širokoúhlé LCD monitory. Sedadla pro cestující jsou plastová, na sedací části opatřená potahovou látkou, která zamezí klouzání a zajistí cestujícím lepší tepelnou pohodu.

  Zbylých dvanáct do celkové dvacítky dorazí do Brna postupně do konce července. Dopravní podnik města Brna za vozy zaplatí 147 miliónů Kč bez DPH.

  Během léta DPMB čeká ještě dodávku 20 sólo autobusů značky SOR.

  Podrobnosti najdete na našem webu v sekci Kontakty - Tiskové zprávy.

   

  Zájezdová doprava

  Připravili jsme pro vás novou přehlednější stránku o našich zájezdových autobusech.